Konut Fiyatlarını Düşürecek Taktik Belli Oldu: Bu Yöntemle Ev Almak Satmak Hayal Olmayacak!

2023’ün belki de en büyük sorunlarında birisi konut problemi oldu. Kiralardan aidatlara kadar fahiş artışla karşılaşan vatandaş ne evden çıkabildi ne de ev değiştirebildi. İktidar konuttaki fahiş fiyatlarla başa çıkmaya çalışsa da pek başarılı değil. Kiracılar da mağdur ev sahipleri de.

Konut fiyatlarının düşmesi için de yeni seçenekler söz konusu. Bu seçeneklerden biri de arsa. Hali hazırda eve çıkamayanlar yatırımını arsaya yapıyor. Konutta fiyatların düşmesi için de bir bakıma arsaya ihtiyaç duyuluyor. Ama nasıl?

Sabah’ın aktardığına göre, Türkiye’deki arsa maliyetlerinin dünyada olduğu gibi yüzde 15’lere çekilmesi halinde konut fiyatları yaklaşık olarak yüzde 40 geriler.

ARSA MALİYETİ DÜŞERSE KONUTTA DA DÜŞER

KONUTDER Başkanı Ramadan Kumova, konuttaki en büyük maliyet kaleminin arsa olduğunu belirterek, “Arsa maliyeti Türkiye’de bütün dünyadaki örneklerine göre çok pahalı. Hamburg’ta yüzde 8, Nişantaşı gibi yerde yüzde 25. Dünya ortalaması yüzde 15. Türkiye’de ise yüzde 50 ve üstü. Arsa nedeniyle ürettiğimiz her konut için maliyeti önce ikiyle çarpıyoruz. Arsa maliyetlerinin dünyada olduğu gibi yüzde 15’lere çekilmesi halinde konut fiyatları yaklaşık olarak yüzde 40 geriler.

Örneğin; yüzde 50 kat karşılığı olan bir projede, konutun metrekaresi 65 bin liraysa arsa maliyeti yüzde 15’lere düştüğünde aynı konutu 38 bin lira metrekare fiyatıyla satabilirsiniz” dedi.

BAKANLIKLA GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Kumova, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ile de geçtiğimiz aylarda görüştüklerini söyledi. Kumova, “Arsaların özel sektör-kamu işbirliği ile üretilmesinin daha doğru bir model olacağını, arsa maliyetinin düşmesi halinde konut fiyatlarının yüzde 40 ucuzlayacağını anlattık” dedi.

Beyaz yakalıların dahi konuta ulaşmada zorluk yaşamaya başladığını söyleyen Kumova, “Türkiye’de ağırlıklı olarak sosyal konut projeleri konuşuluyor. Ama artık orta segmentte de sıkıntı yaşamaya başladık. Gelinen noktada herkes bir alt segmente geçiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir