İlginç hırsızlık: Kargoyla gönderilen çekleri çalmak için…

Bir inşaat şirketinin sahibi O.K, Bursa’da bulunan bir firma için düzenlediği 50 bin liralık çeki çalışanı aracılığıyla 12 Nisan 2022’de İstanbul Esenler’deki bir kargo şubesinden gönderdi.

Ertesi gün firmaların finansman, garanti veya tahsilat hizmetlerini yapan bir faktöring şirketinden kendisini arayan bir kişinin kargoyla postalanan çekle ilgili sorular sorması üzerine durumdan şüphelenen O.K. kargo firmasına gitti.

Hala şubede olan paketini açtıklarında çekin olmadığını gören O.K. “iş yerinden hırsızlık” suçlamasıyla şikayette bulundu.

Açılan soruşturmada çeki çalan kişinin 22 Mart 2022’den itibaren kargo firmasında kurye olarak çalışan Onur K. olduğu belirlendi.

Olay günü teslim edilen çeki paketleyerek kargo için hazırlayan Onur K’nin, çeki çaldıktan sonra kargo paketini boş olarak şubede bıraktığı anlaşıldı.

Polis ekiplerinin müşterilere boş olarak giden kargo paketleriyle ilgili yaptığı araştırmada, çekleri alan Onur K’nin paketleri açıldığı belli olamayacak şekilde tekrar bantladığı tespit edildi.

Onur K’nin, aynı yöntemle Antalya’daki bir firmanın İstanbul’a gönderdiği 15 bin lira, Ankara’dan gönderilen 9 bin 882 lira ile 35 bin 900 lira değerindeki çekleri de aldığı belirlendi.

Gözaltına alınan Onur K. ilk ifadesinde, bir süredir işsiz olduğunu, kredi borçlarını ödeyemediğini, mahalleden tanıdığı “Diyar” adlı kişinin yönlendirmesiyle kargo firmasında kurye olarak işe girdiğini, kendisine teslim edilen paketleri götürdüğü bu kişinin çeklerini alarak paketi anlaşılmayacak şekilde yeniden kapattığını aktardı.

6 PAKET AÇTIM 3’NDEN ÇEK ÇIKTI

Şüpheli Onur K, daha sonraki süreçte paketleri kendisinin açıp kontrol etmeye başladığını, bulduğu çekleri Diyar adlı kişiye teslim ettiğini belirterek, “Bu şekilde 6 paket açtım, 3’ünden çek çıktı. Bu çeklerin hepsini Diyar’a teslim ettim. Bunlardan birinin değeri 35 bin liraydı, diğerlerinin bedelini hatırlamıyorum. Çekler karşılığında bana yapılacak ödeme için miktar konusunda anlaşmadık. Polisler beni yakaladığı için ödeme alamadım. Maddi durumumdan dolayı böyle bir şey yaptım. Çok pişmanım.” ifadelerini kullandı.

İfadesinin ardından adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Onur K. hakkında, savcılıkça yürütülen soruşturma sonucunda 50 bin liralık çekle ilgili “görevi kötüye kullanmak” gerekçesiyle 1 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesinde görülen dava sürecinde mağdur firmanın avukatı tarafından dosyaya sunulan dilekçede, çalınan çek nedeniyle icraya verilen O.K’nin 62 bin lira ödemek zorunda kaldığı, dosya masrafları ve çalınan çek bedeliyle birlikte toplam zararın 122 bin lirayı bulduğu anlatıldı.

Onur K. hakkında, devam eden bu davanın yanında diğer 3 çekle ilgili davaların devam ettiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir