BMGK’da ilginç Laçın polemiği

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Bakü yönetiminin, Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki tek ulaşım yolu olan Laçın koridorunu kapatmasıyla Ermeni nüfusunun açlıkla karşı karşıya kaldığını iddia etti. “Gerçek bir açlık tehdidi var” diyen Mirzoyan, yetersiz beslenmeye dayalı hayatını kaybeden insanların olduğunu öne sürdü.

FOTOĞRAF GÖSTERDİ

Azerbaycan BM Daimi Temsilcisi Yaşar Aliyev ise Erivan’ın iddialarını reddetti. Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermenilerin sosyal medyada paylaştığı fotoğrafları kanıt gösteren Aliyev, insanların açlıktan öldüğü söyleminin gerçeği yansıtmadığını, yapılan paylaşımlarda insanların kafelerde kek ve kurabiye yediklerini ve gayet iyi şartlarda yaşadıklarını söyledi. Aliyev, Dağlık Karabağ’a geçişlerin Azerbaycan’ın Ağdam kentinden de yapılabileceğini hatırlattı. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise Ermenistan’ın BMGK’yı kullanarak manipülasyon ve sömürüye yönelik çabalarının verimsiz olduğu vurgulandı.

ANKARA’DAN BARIŞ VURGUSU

Türkiye’nin BM nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Sedat Önal da Azerybaycan’ın meşru adımlarının anlayışla karşılanması gerektiğini belirterek Ankara’nın Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki barış görüşmelerini güçlü bir şekilde desteklemeye devam ettiğini kaydetti. Azerbaycan, 11 Temmuz tarihinde Uluslararası Kızılhaç Örgütü’ne ait araçlarla Ermenistan’dan Azerbaycan’a bağlı Karabağ’a kaçak eşya taşındığının tespit edildiği, bunun üzerine Laçın sınır kontrol noktasındaki geçişlerin geçici olarak askıya alındığı duyurmuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir