Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Gazze Oylamasını Sonunda Gerçekleştirdi: İnsani Yardım Kararı Alındı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), ‘Gazze’de genişletilmiş insani yardımların kesintisiz ve güvenli erişimi için acil adım atılması’ yönündeki karar tasarısı kabul edildi.

BMGK’de Gazze’de genişletilmiş insani yardımların kesintisiz ve güvenli erişimi için Birleşik Arap Emirlikleri, karar tasarısı sundu.

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından sunulan ve 5’i daimi olmak üzere 15 üyeli konseyde yapılan oylamada karar tasarısına yönelik hiçbir üye ülke aleyhte oy kullanmadı.

Oylamada 13 lehte oy kullanıldı, ABD ve Rusya çekimser kaldı. Rusya’nın karar tasarısında değişiklik isteği kabul edilmediği için çekimser oy kullandığı öğrenildi.

Rusya’nın Gazze’de insani yardımlara kesintisiz ve güvenli erişim sağlanması için ateşkes çağrısı önerisini ABD veto etmişti.

BMGK tarafından kabul edilen kararda, Gazze’de genişletilmiş insanı yardımların kesintisiz ve güvenli erişimi için acil adım atılması ve çatışmalara sürdürülebilir bir şekilde ara verilmesi için gerekli koşulların oluşturulması çağrılarına yer verildi.

Üzerinde 10 günü aşkın süredir müzakere yürütülen orijinal metinde, “İsrail ile Hamas arasındaki düşmanlıkların acilen askıya alınması” ifadesi yer alıyordu.

Düzenlenen karar, “Gazze’ye giden yardımların artırılması ve BM tarafından izlenmesi” çağrısında bulundu.

Kurulda BMGK’nin aldığı karar doğrultusunda atılacak adımları koordine etmek ve izlemek üzere üst düzey bir BM yetkilisinin atanması istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir