Husiler: Yemenlilerin taleplerini karşılayacak bir barış anlaşması yapılmasını umut ediyoruz

Yemen’de İran destekli Husiler, ülkede halkın taleplerini karşılayacak bir barış anlaşmasına varılmasını umut ettiklerini belirtti.

Yemen hükümetinden üst düzey bir yetkilinin, Husilerle ateşkesin uzatılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıklamasının ardından, Husilerin Müzakere Heyeti Başkanı ve Sözcüsü Muhammed Abdusselam Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Müzakereler yoluyla, saldırıların durması ve ablukanın kaldırılması için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Abdusselam, “İnşallah çalışmalar, Sada’dan (kuzeyde) Mehra’ya Yemen halkının taleplerini karşılayacak bir barış anlaşmasıyla sonuçlanır.” ifadesini kullandı ancak ayrıntı vermedi.

Yemen hükümetinden üst düzey bir yetkili daha önce AA muhabirine yaptığı açıklamada, ateşkesin 6 ay ila bir yıl arasında uzatılması ve insani ve ekonomik boyutu da içerecek şekilde genişletilmesi ardından da savaşın sonlanması için doğrudan siyasi diyalog başlatılması konusunda Husilerle anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Yetkili, en geç iki gün içinde açıklanacak olan anlaşmanın maddeleri arasında Uluslararası Sana Havalimanı’nın daha fazla uçuşa açılması, Yemen limanlarından petrol ihracatının yeniden başlaması, Taiz’deki yolların açılması, tutukluların serbest bırakılması ve ticari malların doğrudan Aden Limanı’na nakledilmesini içerdiğini aktarmıştı.

Yemen’deki kriz

Yıllardır krizin yaşandığı Yemen’de İran destekli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, 2 Nisan 2022’de Yemen hükümeti ve Husilerin hava, kara ve deniz operasyonlarını 2 ay boyunca durdurmayı kabul ettiğini duyurmuş, ateşkes daha sonra iki defa uzatılmıştı. Taraflar arasında 6 ay süren ateşkes 2 Ekim 2022’de sona ermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir