ABD basını yazdı: “Gangsterler yakalanmamak için Türk vatandaşlığı alıyor”

Son dönemde Türkiye’nin yatırım yapanlara ve mülk satın alanlara vatandaşlık vermesinin, uluslararası suç çetelerinin yargılanmaktan kaçmasına neden olduğu iddiaları dünya basınında yer aldı.

ABD merkezli Vice News, “Gangsterler yakalanmaktan kaçmak için yeni bir yol buldu: Türk olmak” başlıklı haberinde, kaçakların Türk vatandaşı olma sayısının hızla arttığına dikkat çekti. Habere göre, Avrupalı yetkililer de, diğer ülkelerde yargılanmaktan kaçınmaya çalışan uyuşturucu kaçakçılarının Türkiye’nin vatandaşlık yasasını kullanmasından ve Türkiye’nin yeni vatandaş olanların iadesini reddetmesinden endişeli olduklarını bildirdi.

IRAK UYRUKLU UYUŞTURUCU KAÇAKÇISI MARMARİS’TE YAKALANMIŞTI

Haberde, Interpol tarafından aranan ve geçen sene Marmaris’te yakalanan Irak uyruklu uyuşturucu kaçakçısı Rawa Majid’in de yatırım yapanlara özel programla 2020’de Türk vatandaşı olduğu hatırlatıldı.

İsveç’te uyuşturucu bağlantılı suçlar nedeniyle aranan ‘Baron’ lakaplı Majid’in bu ülkeye iadesi Türkiye tarafından reddedilmişti. İsveçli Savcı Henrik Söderman, “Türk makamları, Rawa Majid’in Türk vatandaşı olması nedeniyle iadenin imkansız olduğunu söyledi” derken Avrupalı yetkililer de Türk vatandaşlığıyla ilgili sorunun bu vakanın ötesine geçtiğini belirtti. Kaynaklar, giderek artan sayıda uyuşturucu kaçakçısının Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) oturum izni almaya çalıştığını aktardı.

Belçikalı bir yetkili, “BAE, özellikle de Dubai, kartel üyelerine oturma izni veren ve iade sürecini yanıtlamayan yerler olarak tanınıyor ama yarım milyon doları olan herkese gerçekten vatandaşlık veren Türkiye başka bir mesele” diye konuştu.

Hollandalı bir yetkili ise, ülkenin en çok aranan suçlular listesinde yer alan ve başına 200 bin euro ödül konan uyuşturucu kaçakçısı Jos Leijdekkers’in de Türk pasaportu kullandığını ifade ederek “Türk anayasasına göre yargılanmak üzere yurt dışına gönderilemiyor” dedi.

“TÜRK VATANDAŞLIĞI ALANLARIN İADE SÜRECİ ZORLAŞIYOR”

Yetkili, “Dubai ve Türkiye arasındaki özel uçakları denetlemek kolay değil. Her iki ülkede de mülkleri olan Leijdekkers, tutuklanma korkusu olmadan iki ülke arasında gidip geliyor. Bu durum, uluslararası suç çetelerinin yargılanmaktan kaçmasına ve yeni bir yol bulmasına neden oluyor. Özellikle Türkiye’nin yatırım yapanlara ve mülk satın alanlara vatandaşlık verme politikasının, uyuşturucu kaçakçıları gibi suçluların Türk vatandaşı olmasını sağlayarak iade sürecini zorlaştırdığı ifade ediliyor.

Tüm bu gelişmeler, uluslararası suç çetelerinin Türkiye’nin vatandaşlık verme politikasını kullanarak yargılanmaktan kaçma eğiliminde olduğunu ve bu durumun dünya genelinde endişe yarattığını gösteriyor. Avrupalı yetkililer, Türkiye ve diğer ülkelerin suçluların vatandaşlık almasını zorlaştıracak adımlar atmaları gerektiğini vurguluyor.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir